Kofermentacja osadów ściekowych
szkolenie stacjonarne w Poznaniu, 25.11.2024 r. godz. 10.00-16.00
Serdecznie zapraszamy na szkolenie, podczas którego kompleksowo omówimy proces kofermentacji osadów ściekowych.
Przeanalizujemy substraty pochodzące z oczyszczania ścieków oraz „zewnętrzne” kofermenty, warunki prowadzenia procesu, jego optymalizację, monitoring, oraz ilości i skład biogazu. Podczas drugiego panelu nasz prelegent- wieloletni eksploatator komunalnej oczyszczalni ścieków, podzieli się z Państwem doświadczeniami z prowadzenia fermentacji metanowej w WKF kofermentującej odpady organiczne. Ponadto omówimy wymagania środowiskowe stawiane biogazowniom - decyzje, wytwarzane odpady, produkty i możliwości ich zagospodarowania.
1. Kontrolowana produkcja biogazu – warunki, substraty, monitorowanie i optymalizacja procesu.
- Proces fermentacji metanowej – podstawowe informacje.
- Substraty dla procesu fermentacji metanowej pochodzące z procesów oczyszczania ścieków, a substraty „zewnętrzne” pozyskiwane do kofermentacji -przegląd i porównanie.
- Warunki prowadzenia procesu fermentacji metanowej w aspekcie kofermentacji odpadów organicznych zewnętrznego pochodzenia:
- Skład chemiczny substratów.
- Ilość i częstotliwość doprowadzania substratów.
- Czynniki wpływające na proces np. pH, LKT, FOS, TAC i FOS/TAC, stężenie azotu amonowego, substancje toksyczne, makro- i mikroelementy.
- Substancje wspomagające proces fermentacji.
- Inhibicja procesu.
- Ilość i skład biogazu - siarkowodór i inne zanieczyszczenia biogazu.
2. Warunki techniczne dla procesu fermentacji metanowej z wykorzystaniem odpadów pozyskanych z zewnątrz tzw. kofermentów – doświadczenia eksploatacyjne.
- Przegląd substratów pozyskiwanych z działalności własnej oczyszczalni ścieków oraz zewnętrznych kofermentów.
- Uwarunkowania technologiczne prowadzenia procesu fermentacji metanowej w WKF w aspekcie kofermentacji odpadów organicznych zewnętrznego pochodzenia
- Punkt zrzutu.
- Magazynowanie.
- Dawkowanie.
- Temperatura i czas procesu.
- Ilość i skład biogazu.
3. Wymagania środowiskowe dla biogazowni w oczyszczalnich ścieków.
- Decyzja środowiskowa.
- Wymagane decyzje w zakresie gospodarki odpadami, w tym pozwolenia zintegrowane.
- Zatwierdzenie zakładu przez powiatowego lekarza weterynarii.
- Wytwarzane odpady i możliwości ich zagospodarowywania.
- Utrata statusu odpadu.
prelegent 1 - technolog i eksploatator, posiadająca wieloletnie doświadczenie w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych i przemysłowych. Konsultant w zakresie biologicznych metod oczyszczania ścieków w systemach tlenowych i beztlenowych, ekspert w dziedzinie rozruchów oczyszczalni, autor publikacji z zakresu biologii osadu czynnego.
prelegent 2 - absolwent biotechnologii przemysłowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Od 2006r. kieruje laboratorium wyspecjalizowanym w usługach analitycznych oraz w badaniach nad fermentacją metanową i produkcją biogazu. Zajmuje się m.in. planowaniem prowadzonych badań, interpretacją wyników analiz i związanym z tym doradztwem w zakresie optymalizacji technologicznej i ekonomicznej fermentacji metanowej i produkcji biogazu. Specjalizuje się w badaniach nad efektywnością fermentacji metanowej różnych substratów, mieszanek substratów oraz skutecznością działania dodatków procesowych. Jest autorem lub współautorem kilkunastu publikacji i prezentacji branżowych.
prelegent 3 - do połowy 2012 r. wieloletni pracownik wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska, specjalizujący się w kontrolach gospodarki odpadami. Aktualnie prowadzi własną firmą konsultingową, na co dzień pomaga przedsiębiorcom różnych branż w realizacji obowiązków środowiskowych. Stypendystka Fundacji Roberta Boscha oraz Ministerstwa Środowiska Badenii Wirtembergii, uczestnik Grupy Eksperckiej w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów. Doświadczony trener od ponad 10 lat prowadzi szkolenia m.in. na temat obowiązków przedsiębiorców wynikających z Prawa Ochrony Środowiska.
Koszt udziału w 1 os w szkoleniu wynosi 1099 zł netto (1351,77 zł brutto) i obejmuje
- uczestnictwo w szkoleniu
- prezentacje zapisane na pendrive, notatnik, długopis, certyfikat udziału w szkoleniu
- przerwy kawowe oraz lunch
- opiekę prelegentów na tydzień przed i po szkoleniu- wszystkie pytania prosimy przesłać na adres: biuro@csb-szkolenia.pl
Uwaga, obowiązują limity uczestników!
Zgłoszenia prosimy nadsyłać najpóźniej 7 dni przed datą szkolenia (formularz zgłoszeniowy można pobrać na stronie www.csb-szkolenia.pl)
Dla firm zgłaszających większą liczbę uczestników gwarantujemy atrakcyjne zniżki:
- 2 osoby– rabat 5 %
- 3 osoby – rabat 10 %
- 4 osoby i więcej – rabat 15 %
Warunki zgłoszenia
1.Przesłanie wypełnionego formularza jest zobowiązaniem do zapłaty za szkolenie. Płatność powinna być przekazana w formie przedpłaty na konto firmy CSB: Alior Bank 49 2490 0005 0000 4500 2497 4086.
2.Otrzymanie formularza zgłoszeniowego oraz wpłaty na konto czyli wpisanie na listę uczestników szkolenia potwierdzamy mailowo.
3.Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału w szkoleniu.
4.Rezygnacji z udziału w szkoleniu można dokonać najpóźniej na 7 dni roboczych przed datą szkolenia, wyłącznie w formie pisemnej (e-mail). Rezygnacja w późniejszym terminie lub nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania wpłaty.
5.Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia z przyczyn od siebie niezależnych i odstąpienia od umowy. W takim przypadku przedpłaty zostaną niezwłocznie zwrócone zgłaszającym a Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe z powodu odwołania szkolenia.
6.Oświadczamy, że jesteśmy płatnikiem VAT i upoważniamy firmę CSB do wystawienia faktury VAT bez naszego podpisu.
7.Wyrażamy zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę CSB w celach marketingowych